Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki

Projekt zgodny z polityką GENDER mainstreaming

Email Drukuj PDF

Charakterystyka projektu

Proces postępującej marginalizacji oraz wykluczenia społecznego osób bezrobotnych prowadzi przede wszystkim do pogłębiającego się ubóstwa, izolacji społecznej, zaburzenia relacji rodzinnych, konfliktów, zniechęcenia, zaniku ambicji. Fakt ten potwierdzają dane uzyskane z PUP oraz badania dokumentacji OPS. W takiej sytuacji cierpią najbardziej kobiety. Są zmuszone do samotnego wychowywania dzieci, samodzielnego radzenia sobie z trudnościami życia codziennego, rezygnowania z aktywnego życia zawodowego. Ich szanse powrotu na rynek pracy maleją, pojawia się znużenie, zanika samoocena. Niekorzystna sytuacja kobiet wynika ze stereotypowego postrzegana roli kobiet i mężczyzn oraz braku ofert pracy, które godziłyby życie rodzinne i zawodowe. Zarówno bezrobotne kobiety jak i bezrobotni mężczyźni stają się coraz częściej odbiorcami świadczeń pomocy społecznej w przedłużającym się okresie czasu a proces ten zaczyna nabierać znamion systematyczności, nawet dziedziczności. W 2009r. MOPS w Pułtusku objął swoją pomocą 837 rodzin, z czego 470 rodzin za główną przyczynę korzystania z pomocy społecznej wskazało właśnie bezrobocie.

Z przeprowadzonej analizy dokumentacji (wywiadów środowiskowych oraz ankiet) bezrobotnych objętych wsparciem Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Pułtusku wynika, iż badane osoby posiadają trudną sytuację ekonomiczną mają niskie bądź zdezaktualizowane kwalifikacje zawodowe, a dominujące bariery utrudniające powrót na rynek pracy to: brak doświadczenia zawodowego, brak umiejętności poruszania się na rynku pracy, bariery natury psychologicznej.

Negatywne zjawiska zdiagnozowane w tych rodzinach doprowadziły do podjęcia działań, w ramach projektu systemowego, zmierzających do zminimalizowania skutków długotrwałego bezrobocia, ograniczenia ubóstwa oraz wykluczenia społecznego poprzez wsparcie dochodowe oraz wdrażanie i rozwijanie instrumentów aktywnej integracji (głównie poprzez specjalistyczne poradnictwo i szkolenia zawodowe).

Celem głównym projektu jest zwiększenie szans na rynku pracy bezrobotnych kobiet i mężczyzn korzystających ze świadczeń pomocy społecznej, zagrożonych wykluczeniem społecznym.

Cele szczegółowe projektu:

- wzmocnienie psychologiczne 21 uczestników projektu, rozumiane jako podniesienie samooceny, zwiększenie motywacji do działania, rozwijanie umiejętności komunikacyjnych,

- doradztwo zawodowe połączone z przygotowaniem osób narażonych na wykluczenie społeczne do wejścia na rynek pracy, w tym wyłonienie predyspozycji osobistych i ukierunkowanie zainteresowań,

- wzbudzenie poczucia konieczności zdobywania wykształcenia i podnoszenia kwalifikacji zawodowych,

- zwiększenie lub wyposażenie w nowe kompetencje i umiejętności zawodowe i/lub uzyskanie określonego zawodu.

Dążąc do osiągnięcia zapisanych wyżej celów zaplanowano podpisanie i zrealizowanie 21 kontraktów socjalnych, w ramach których zostaną zastosowane instrumenty aktywnej integracji o charakterze aktywizacyjnym.

Projekt jest spójny z dokumentami strategicznymi: założeniami Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, z Planem Działania  na 2010r. w ramach POKL dla Priorytetu VII oraz Szczegółowym Opisem Priorytetów PO KL, zapisami Priorytetu VII, który zakłada eliminowanie różnego rodzaju barier na jakie napotykają osoby w wieku aktywności zawodowej zagrożone wykluczeniem społecznym, a także ze Strategią Rozwoju Województwa Mazowieckiego. Cele projektu wykazują spójność z prawem lokalnym w zakresie polityki społecznej, wpisują się w cele operacyjne Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych Gminy Pułtusk na lata 2007 – 2013, w której zakłada się konieczność opracowywania i wdrażania programów naprawczych dla osób bezrobotnych korzystających z pomocy OPS. Projekt przestrzega również horyzontalną zasadę równości szans kobiet i mężczyzn w EFS, promuje godzenie życia zawodowego z pry­watnym zarówno wśród kobiet jak mężczyzn. Przyczynia się do realizacji zasady zrównoważonego rozwoju oraz zasady budowania społeczeństwa informacyjnego.